Co czytać po niemiecku?

W poszukiwaniu ciekawych tekstów literackich z języka niemieckiego natrafiłam na link:
http://online-roman.de/freeindex.html
Dlaczego chcę wam go polecić? Sprawa jest prosta pod tym linkiem znajdziecie liczne opowiadania w języku niemieckim lub też fragmenty książek- bezpłatnie.
Niby nic nadzwyczajnego, a jednak… Opowiadania to bardzo dobra forma na zaprzyjaźnianie się z językiem autentycznym oraz oczywiście literaturą niemieckojęzyczną. Teksty są krótkie, dotyczą różnej tematyki: życie codzienne, kryminały, miłość. Co ważne są to teksty współczesne. Nie ma, więc ryzyka, że nic nie zrozumiecie i w dodatku słownik nie pomoże bo będziecie mieć do czynienia ze staro niemczyzną. Nic z tych rzeczy! Ciekawe, skłaniające do refleksji opowiadania dające możliwość wzbogacić swój zasób słownictwa z języka niemieckiego, poruszające problemy życia współczesnego. Oczywiście nie przeczytałam wszystkich opowiadań lub fragmentów książek (jeszcze 😉 ), ale te, które pochłonęłam do tej pory są naprawdę warte polecenia. Zachęcam m.in. do takich tytułów jak: „Budapest, Tausendschӧn”; „Eine Zigarre zur Beerdigung”; „Gelbveigelein”. Mnie szczególnie skłoniła do refleksji lektura opowiadania: „”Abschied eines Junggesellen” von Susanne Weinhart. Kryminał w którym autorka porusza problem dzieci z rozbitych rodzin w świetle wchodzenia rodziców w nowe związki. Historia ma tragiczne zakończenie wynikające z zupełnego zlekceważenia potrzeb dziecka. Problem skupiania się rodziców na własnych potrzebach, układania sobie życia na nowo zupełnie pomijając potrzeby dzieci to palący temat współczesnego świata, który być może macie możliwość obserwować w najbliższym sąsiedztwie….

Zawsze zachęcam uczestników kursów językowych do czytania dłuższych, nie podręcznikowych tekstów w języku niemieckim. Wiem, wiem co powiecie… to wymaga czasu, a my przecież go nie mamy! Dlatego też właśnie krótkie opowiadania to idealny wybór, a kto wie może i fragmenty książek zachęcą was do grubszej lektury!
Do znudzenia będę podkreślała zalety płynące z tego rodzaju nauki:
- wzbogacenie słownictwa oraz wyrażeń językowych
-poznawanie idiomów
-konteksty językowe

Co więcej, gdy czytamy automatycznie pochłaniamy konstrukcje gramatyczne. To niesamowite! To dzieje się automatycznie! I znajduje odzwierciedlenie w konwersacji.

No Comments Yet.

Leave a comment

Kursy niemieckiego dla wszystkich poziomów

Start kursów: początek każdego miesiąca

Zajęcia grupowe i indywidualne

Szczegóły: biuro.sprichdeutsch@wp.pl

Tel: 606 137 400

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus