Jak uczyć się języków branżowych i jak ich znajomość przekłada się na poziom zarobków?

W ofercie naszej firmy znajdują się min. kursy z zakresu j. branżowego. Są to specyficzne kursy stąd też postanowiłam poświęcić jeden z wpisów na tę właśnie tematykę.
Dlaczego specyficzne? A no z tego powodu, że język branżowy jest specyficzny i różni się w zależności od branży, a czasem nawet w zależności od środowiska firmy, mamy tu do czynienie z tzw. sloganami lub utartymi zwrotami. Dlatego też do nauki j. branżowego należy podejść z przymrużeniem oka.
Czy możemy zacząć naszą naukę języka od razu od języka branżowego? Oczywiście, że tak. Podstaw języka (gramatyka, składnia zdania, odmiany itp.) można nauczyć się także w oparciu o daną branżę. Jest to troszkę bardziej skomplikowane, z prostego powodu, a mianowicie słówka branżowe są trudniejsze od tych z dnia codziennego i zazwyczaj dłuższe (w przypadku języka niemieckiego).
Dobrze jest zacząć od zadania sobie kilku podstawowych pytań. Do czego ma nam służyć znajomość danego języka? Jakie działania możemy podjąć? Kto może nam skutecznie pomóc w uczeniu się? Jak sprawdzimy, czy osiągnęliśmy założony cel? Odpowiedzi na tego typu pytania pomagają spersonalizować i doprecyzować oczekiwania, co ułatwia realizację zamierzeń. Takie podejście jest bliskie profesjonalnemu coachingowi językowemu.
Na rynku dostępne jest wiele publikacji oferujących wiedzę językową z zakresu danej branży. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że nie odzwierciedlają one potrzeb dnia codziennego. Stąd też uczący się skazani są na wertowanie słowników, a tu istnieje ryzyko, że wyszukane przez nas słówko, z jednej strony odpowiada znaczeniowo naszym potrzebom, ale z drugiej strony wcale nie ma zastosowania w danym kontekście. Niezbędne jest, więc czytanie literatury fachowej. W ten sposób będziemy poznawali zarówno potrzebne nam słówka, jak i stosowne konteksty zastosowania.
Z własnej praktyki lektorki, tłumaczki, pracownika biurowego wiem, że ludzie posługują się słówkami zasłyszanymi od rodowitych mówców, niestety przenoszą je na konteksty, w których te słowa nabierają zupełnie innego znaczenia. Efekt jest taki, że o ile w ogóle zostaniemy zrozumiani to nasza wypowiedź brzmi komicznie. Nie wątpliwie w niektórych sytuacjach pomoże to w odprężeniu atmosfery, nie mniej świadczy o naszych brakach, co przekłada się na jakość kontaktów biznesowych, bądź błędy w wykonaniu zleceń.
Kluczowym czynnikiem w procesie nauki języka, także branżowego, jest jego praktyczne zastosowanie, a więc konwersacje. Jest to jedyny sposób na wcielenie w życie tzw. uśpionej wiedzy, nabytej poprzez czytanie, wykonywanie ćwiczeń gramatycznych lub leksykalnych. Konwersując nie tylko uaktywniamy zdobyta wiedzę, ale również, a może przede wszystkim, przełamujemy barierę w mówieniu. Wielu słuchaczy często świetnie znających język, mówi, że ma opory w rozmowach, zwłaszcza z rodowitymi mówcami, tzw. nativami. Wydaje im się, że to co mówią jest błędne, śmiesznie brzmi, że może coś przekręcają, itd.. Nie ma innego sposobu na zwalczenie tych obaw jak praktykowanie poprzez konwersacje. W spokoju, miłej atmosferze, pod okiem lektora, który skoryguje nasze błędy i zadba o to byśmy ich nie powtarzali. A wówczas żadne rozmowy biznesowe, techniczne czy negocjacje, albo zwykły small talk nie będą nam straszne.
Reasumując:
 czytamy literaturę fachową,
 konwersujemy (wiedzę trzeba uaktywniać),
 nie przenosimy bezmyślnie słów zasłyszanych od tubylców na obce nam konteksty.

Na zakończenie dla zachęcenia i unaocznienia jak przekłada się znajomość języka obcego branżowego na poziom zarobków zapraszam do kliknięcia w poniższy link:
http://biznestuba.pl/tag/jezyk-branzowy/

1 Response

  1. Zarzadca

    Zapraszamy wszystkich czytelników do komentarzy. Pozwolą one na doskonalenie naszych wpisów no i przede wszystkim na wymianę spostrzeżeń 🙂

Leave a comment

Kursy niemieckiego dla wszystkich poziomów

Start kursów: początek każdego miesiąca

Zajęcia grupowe i indywidualne

Szczegóły: biuro.sprichdeutsch@wp.pl

Tel: 606 137 400

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter
Google Plus
Google Plus
Google Plus